środa, 7 czerwca 2017

Jak zaoszczędzić na wakacjach? Praktyczny poradnik. (Wpis gościnny)



Coraz bliżej wakacji.  Dni stają się coraz cieplejsze. Myślami jesteśmy już na plaży lub na leżaku przy basenie z zimnym drinkiem w dłoni. Powoli snujemy plany gdzie pojedziemy i jak wykorzystamy tych kilka dni urlopu. Martwi nas tylko jedna rzecz- stan naszego portfela. Bez kasy nie ma mowy o fajnych wakacjach. Warto więc zatem poznać kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym uda nam się znacznie ograniczyć wydatki poniesione na letni wypoczynek.


Podróżowanie po świecie to marzenie wielu, jednak ze względu na koszty o częstym podróżowaniu mogą marzyć jedynie nieliczni. Czy rzeczywiście koszty stanowią przeszkodę? Wbrew pozorom, istnieje wiele skutecznych sposobów na ich ograniczenie do poziomu, który będzie akceptowalny nawet przez osoby o niewielkich dochodach. O czym pamiętać, by zorganizować wyjazd za naprawdę niewielkie pieniądze?

Jak przygotować się do oszczędnego wyjazdu?


Organizacja niedrogiego wyjazdu nie jest wprawdzie trudna, jednak wymaga niemałego zaangażowania i poświęcenia na przygotowania oraz dokładne planowanie sporej ilości czasu. Dla początkującego podróżnika może to być nieco zniechęcające, jednak po samodzielnej organizacji dwóch czy trzech wyjazdów, z pewnością będzie już dużo łatwiej.

O czym pamiętać? Wprawdzie w przypadku podróżowania po świecie stawianie na spontaniczność to niemalże gwarancja niezapomnianej przygody, jednak nie zawsze kończącej się dobrze dla portfela. Chcąc podróżować za nieduże pieniądze, warto planować i za planowanie zabrać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Rozsądnie jest też korzystać z wszelkich dobrodziejstw Internetu – serwisów umożliwiających szybkie porównanie cen biletów lotniczych bądź hoteli (Skyscanner.com czy Booking.com), a także wyspecjalizowanych platform internetowych, za pośrednictwem których można znaleźć tani nocleg (np. Airbnb.com czy Couchsurfing.com). Tanie podróżowanie to również rezygnacja z wszelkich niepotrzebnych przedmiotów i akcesoriów – korzystanie jedynie z podręcznego bagażu istotnie ograniczy koszty. O jakich jeszcze zasadach należy pamiętać?

5 rzeczy, o których warto pamiętać podczas oszczędnego wyjazdu


1. Bądź otwarty

By tanio podróżować, trzeba być otwartym na pojawiające się możliwości i okazje. Wiele linii lotniczych oferuje bilety w atrakcyjnych cenach nie tylko w przypadku last minute, ale również w kontekście biletów z terminem wylotu przypadającym na kilka miesięcy w przód. Przeglądając dostępne oferty, warto zapoznać się z takimi promocjami, nawet jeśli nie do końca są one zbieżne z początkowymi planami i obranym kierunkiem podróży. Nie dość, że bilet kupimy za niewielkie pieniądze, to jeszcze zyskamy sporo czasu na dokładne zaplanowanie wyjazdu – w tym na znalezienie noclegów w rozsądnej cenie.

2. Bądź elastyczny

Otwartość na nowe kierunki to jedno, natomiast elastyczność dotycząca warunków podróży to drugie. Wyjazd z pobliskiego lotniska jest wprawdzie wygodny, ale nie zawsze korzystny z ekonomicznego punktu widzenia. Podobnie jest z przesiadkami oraz wybieraniem lotów w niekomfortowych dla większości godzinach lub dniach tygodnia. Oszczędności, wynikające z takiego działania, mogą być naprawdę znaczące.

3. Bądź czujny

Zorganizowanie podróży za grosze to, w dużej mierze, sztuka poszukiwania atrakcyjnych ofert. Czujność i gotowość do szybkiego podejmowania decyzji są, tym samym, niezwykle pożądanymi cechami. Jeśli planujesz podróż, ale nie masz jeszcze kupionych biletów lotniczych i zarezerwowanego hotelu, uważnie obserwuj pojawiające się promocje i oferty specjalne. Wyrób w sobie nawyk codziennego sprawdzania bieżących ofert linii lotniczych i hoteli (np. podczas śniadania). Możesz również zapisać się do newsletterów i każdego dnia/tygodnia otrzymywać alerty cenowe. Ryzyko przeoczenia atrakcyjnej oferty będzie dzięki temu zredukowane do minimum.

4. Bądź nocnym Markiem

Czujność jest niewątpliwie pomocna, jednak czasem trzeba się poświęcić i zarwać noc, by zarezerwować bilet w atrakcyjnej cenie. Wiele linii lotniczych udostępnia bilety w najatrakcyjniejszych cenach w godzinach nocnych. Ich liczba jest niewielka, a zainteresowanie ogromne, dlatego rezerwacja z samego rana nie wchodzi w grę. W większości przypadków bilety rozchodzą się w zaledwie kilka/kilkanaście minut. Czy warto się poświęcić i zaryzykować bycie niewyspanym kolejnego dnia w pracy? Różnice w cenach sięgają nierzadko kilkudziesięciu procent, więc jak najbardziej gra jest warta świeczki.

5. Bądź jak miejscowi

Wprawdzie koszty transportu i noclegów odpowiadają za zdecydowaną większość kosztów podróży, jednak nie należy zapominać o wydatkach ponoszonych na miejscu. Nieroztropność w tym zakresie może się zakończyć debetem na karcie. Jak uniknąć nadmiernych wydatków? Zdecydowanie najrozsądniejszym działaniem będzie zachowywanie się podczas wyjazdu jak miejscowi – odwiedzanie lokalnych bazarów, kupowanie w tych samych sklepach, jadanie w tych samych restauracjach, korzystanie z transportu publicznego itd. Kosztowne będą wizyty w sklepach z pamiątkami, a także korzystanie ze zorganizowanych wycieczek oferowanych na miejscu, dlatego warto ich unikać. Świetnym pomysłem na tanie zwiedzanie będzie ponadto rezygnacja z transportu publicznego na rzecz roweru. Tanio i zdrowo!


Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki - ekonomista, redaktor portalu MySaver o tematyce finansowej.



Mam nadzieję, że podobał Ci się dzisiejszy gościnny wpis.  Zawiera on kilka naprawdę cennych rad, dzięki którym podczas tegorocznych wakacji powinieneś zaoszczędzić kilka złotych. Ciekawi mnie tylko czy przypadkiem nie znasz jakiś innych fajnych wskazówek co do oszczędzania na podróżach. Jeśli tak-podziel się nimi w komentarzach. Będę Ci bardzo wdzięczny.

---

Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj


Aby być automatycznie powiadamianym o nowych wpisach zapisz się na Newsletter- tutaj



Pozdrawiam/Wojtek

5 komentarzy:

  1. Myślę, że pomysł z jazdą rowerem po miejscu docelowym jest świetną opcją, no i nie będzie nas kosztowała aż tyle :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Potwierdzam. Dwa lata temu wypożyczyliśmy w nadmorskiej Białogórze dwa rowery trekkingowe z kaskami i sakwami na 3 dni. Wyniosły nas 120 zł, uważam to za dobrą cenę :-)

      Usuń
    2. I przy okazji jest to coś innego i na pewno ciekawszego niż leżenie plackiem na plaży. Ruch, zwiedzanie okolic, kontakt z naturą i to wszytsko za przystepną cenę.

      Usuń
  2. Witaj! Świetny blog! Masz naprawdę dużo pojęcie o tym co piszesz! Ja w tamtym roku brałem udział w niesamowitym wyjeździe wraz z moim przyjaciółmi autostopem i tą formą polecam każdemu kto chce spędzić nie tylko tanie wakacje ale również chce mieć niesamowite wspomnienia! Ale przechodząc do tematu widzę, że interesujesz się kwestią oszczędzania itd. Więc pomyślałem, że nieco pomożesz mi w tej kwestii. Otóż w poprzednim miesiącu zakończyła się moja umowa z dotychczasowym operatorem i chciałbym znaleźć inną i to dużą tańszą opcję! Wiec poszperałem nieco w necie i tak natrafiłem na <a href="https://toya.net.pl/mobilna>https://toya.net.pl/mobilna</a> , oferta wydaje się całkiem okej, ale problem jest taki,że nigdy wcześniej nie słyszałem o tej firmie. I na co Twoim zdaniem powinno się zwracać uwagę aby nie przepłacić za tego typu usługi? Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też nigdy nie słyszałem o tej firmie więc nie za bardzo wiem, jakie warunki mogą Ci zaproponować. Ale jest kilka naczelnych zasad, które mogą pomóc Ci podjąć właściwą decyzję co do wyboru najlepszego operatora. Po pierwsze zorientuj się co znajduje się w cenie abonamentu. Czy są jakieś limity w rozmowach. Jeśli tak to jakie i ile będzie Cię kosztowało dzwonienie po przekroczeniu limitów. Sprawdź czy możesz dzwonić za darmo do wszytskich sieci, czy tylko do wybranych. Jeśli bowiem okaże się, że większość twoich znajomych będzie w sieci za rozmowy z którą musisz płacić, taki abonament nie będzie opłacalny. po drugie- ważne jest także zorientowanie się jaki pakiet internetu jest nam potrzebny i czy w ogóle jest nam potrzebny. Jeśli tak to warto porównać wszytskie opcje u innych operatorów. Należałoby się również zorientować ile kosztują dodatkowe pakiety danych gdybyśmy jednak przekroczyli dany nam limit. Po trzecie- jeśli bierzemy opcję z telefonem warto również sprawdzić ile za ten telefon zapłacimy. Czasy telefonów za 1 zł już minęły. Koszt aparatu wliczony jest w abonament. Ważne jest tylko ile za taki aparat zapłacimy.
      Warto abyś poświęcił godzinkę i dokładnie przeanalizował wszystkie dostępne na rynku opcje aby wybrać najlepszą dla siebie.

      Usuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.