środa, 7 czerwca 2017

Jak zaoszczędzić na wakacjach? Praktyczny poradnik. (Wpis gościnny)Coraz bliżej wakacji.  Dni stają się coraz cieplejsze. Myślami jesteśmy już na plaży lub na leżaku przy basenie z zimnym drinkiem w dłoni. Powoli snujemy plany gdzie pojedziemy i jak wykorzystamy tych kilka dni urlopu. Martwi nas tylko jedna rzecz- stan naszego portfela. Bez kasy nie ma mowy o fajnych wakacjach. Warto więc zatem poznać kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym uda nam się znacznie ograniczyć wydatki poniesione na letni wypoczynek.


Podróżowanie po świecie to marzenie wielu, jednak ze względu na koszty o częstym podróżowaniu mogą marzyć jedynie nieliczni. Czy rzeczywiście koszty stanowią przeszkodę? Wbrew pozorom, istnieje wiele skutecznych sposobów na ich ograniczenie do poziomu, który będzie akceptowalny nawet przez osoby o niewielkich dochodach. O czym pamiętać, by zorganizować wyjazd za naprawdę niewielkie pieniądze?

Jak przygotować się do oszczędnego wyjazdu?


Organizacja niedrogiego wyjazdu nie jest wprawdzie trudna, jednak wymaga niemałego zaangażowania i poświęcenia na przygotowania oraz dokładne planowanie sporej ilości czasu. Dla początkującego podróżnika może to być nieco zniechęcające, jednak po samodzielnej organizacji dwóch czy trzech wyjazdów, z pewnością będzie już dużo łatwiej.

O czym pamiętać? Wprawdzie w przypadku podróżowania po świecie stawianie na spontaniczność to niemalże gwarancja niezapomnianej przygody, jednak nie zawsze kończącej się dobrze dla portfela. Chcąc podróżować za nieduże pieniądze, warto planować i za planowanie zabrać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Rozsądnie jest też korzystać z wszelkich dobrodziejstw Internetu – serwisów umożliwiających szybkie porównanie cen biletów lotniczych bądź hoteli (Skyscanner.com czy Booking.com), a także wyspecjalizowanych platform internetowych, za pośrednictwem których można znaleźć tani nocleg (np. Airbnb.com czy Couchsurfing.com). Tanie podróżowanie to również rezygnacja z wszelkich niepotrzebnych przedmiotów i akcesoriów – korzystanie jedynie z podręcznego bagażu istotnie ograniczy koszty. O jakich jeszcze zasadach należy pamiętać?

5 rzeczy, o których warto pamiętać podczas oszczędnego wyjazdu


1. Bądź otwarty

By tanio podróżować, trzeba być otwartym na pojawiające się możliwości i okazje. Wiele linii lotniczych oferuje bilety w atrakcyjnych cenach nie tylko w przypadku last minute, ale również w kontekście biletów z terminem wylotu przypadającym na kilka miesięcy w przód. Przeglądając dostępne oferty, warto zapoznać się z takimi promocjami, nawet jeśli nie do końca są one zbieżne z początkowymi planami i obranym kierunkiem podróży. Nie dość, że bilet kupimy za niewielkie pieniądze, to jeszcze zyskamy sporo czasu na dokładne zaplanowanie wyjazdu – w tym na znalezienie noclegów w rozsądnej cenie.

2. Bądź elastyczny

Otwartość na nowe kierunki to jedno, natomiast elastyczność dotycząca warunków podróży to drugie. Wyjazd z pobliskiego lotniska jest wprawdzie wygodny, ale nie zawsze korzystny z ekonomicznego punktu widzenia. Podobnie jest z przesiadkami oraz wybieraniem lotów w niekomfortowych dla większości godzinach lub dniach tygodnia. Oszczędności, wynikające z takiego działania, mogą być naprawdę znaczące.

3. Bądź czujny

Zorganizowanie podróży za grosze to, w dużej mierze, sztuka poszukiwania atrakcyjnych ofert. Czujność i gotowość do szybkiego podejmowania decyzji są, tym samym, niezwykle pożądanymi cechami. Jeśli planujesz podróż, ale nie masz jeszcze kupionych biletów lotniczych i zarezerwowanego hotelu, uważnie obserwuj pojawiające się promocje i oferty specjalne. Wyrób w sobie nawyk codziennego sprawdzania bieżących ofert linii lotniczych i hoteli (np. podczas śniadania). Możesz również zapisać się do newsletterów i każdego dnia/tygodnia otrzymywać alerty cenowe. Ryzyko przeoczenia atrakcyjnej oferty będzie dzięki temu zredukowane do minimum.

4. Bądź nocnym Markiem

Czujność jest niewątpliwie pomocna, jednak czasem trzeba się poświęcić i zarwać noc, by zarezerwować bilet w atrakcyjnej cenie. Wiele linii lotniczych udostępnia bilety w najatrakcyjniejszych cenach w godzinach nocnych. Ich liczba jest niewielka, a zainteresowanie ogromne, dlatego rezerwacja z samego rana nie wchodzi w grę. W większości przypadków bilety rozchodzą się w zaledwie kilka/kilkanaście minut. Czy warto się poświęcić i zaryzykować bycie niewyspanym kolejnego dnia w pracy? Różnice w cenach sięgają nierzadko kilkudziesięciu procent, więc jak najbardziej gra jest warta świeczki.

5. Bądź jak miejscowi

Wprawdzie koszty transportu i noclegów odpowiadają za zdecydowaną większość kosztów podróży, jednak nie należy zapominać o wydatkach ponoszonych na miejscu. Nieroztropność w tym zakresie może się zakończyć debetem na karcie. Jak uniknąć nadmiernych wydatków? Zdecydowanie najrozsądniejszym działaniem będzie zachowywanie się podczas wyjazdu jak miejscowi – odwiedzanie lokalnych bazarów, kupowanie w tych samych sklepach, jadanie w tych samych restauracjach, korzystanie z transportu publicznego itd. Kosztowne będą wizyty w sklepach z pamiątkami, a także korzystanie ze zorganizowanych wycieczek oferowanych na miejscu, dlatego warto ich unikać. Świetnym pomysłem na tanie zwiedzanie będzie ponadto rezygnacja z transportu publicznego na rzecz roweru. Tanio i zdrowo!


Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki - ekonomista, redaktor portalu MySaver o tematyce finansowej.Mam nadzieję, że podobał Ci się dzisiejszy gościnny wpis.  Zawiera on kilka naprawdę cennych rad, dzięki którym podczas tegorocznych wakacji powinieneś zaoszczędzić kilka złotych. Ciekawi mnie tylko czy przypadkiem nie znasz jakiś innych fajnych wskazówek co do oszczędzania na podróżach. Jeśli tak-podziel się nimi w komentarzach. Będę Ci bardzo wdzięczny.


Pozdrawiam/Wojtek

1 komentarz:

  1. Myślę, że pomysł z jazdą rowerem po miejscu docelowym jest świetną opcją, no i nie będzie nas kosztowała aż tyle :)

    OdpowiedzUsuń